Thursday, December 10, 2015

"A gde je pečat?"

Mislim da je velikoj većini poznat video iz Srbije s istim nazivom kao i ovaj post. Kakve to veze ima s Japanom, mogli bi ste se upitati? Veza je ta da ljudi u Japanu na dokumentima ne koriste potpis već osobni pečat. Neke stvari je gotovo nemoguće obaviti bez vlastitog pečata kao npr. otvoriti račun u banci, kupiti automobil i sl. Japanski naziv za osobni pečat je hanko (はんこ) ili inkan (印鑑). Osobne pečate možemo podijeliti u tri skupine:

  • jitsuin (実印) - najvažniji pečat
  • ginkoin (銀行印) - pečat za bankarenje
  • mitomein (認印) - pečat za neformalne aplikacije
Iako jedan pečat može obnašati sve 3 funkcije, mnogi imaju 2 (službeni i neslužbeni) ili 3 pečata iz sigurnosnih razloga. Također ako je jitsuin i ginkoin teže čitati - to predstavlja bolji pečat.
Jitsuin je pečat koji se koristi za najvažnije funkcije poput kupovine nekretnine, automobila, dizanja kredita i sl. On mora zadovoljavati određene forme i ne može biti "pečat s police" odnosno pečat koji je masovno proizveden. Također mora imati ime i prezime osobe kojoj pripada. Stranci mogu imati pečat napisan na latinici, ali ne mogu imati svoje ime i prezime napisano na kanjijima (iznimka su Kinezi i Tajvanci). Ime i prezime za strance na katakani je u redu. Obično se ovakav pečat radi po narudžbi i obično je preporuka da se napravi od dugovječnog materijala. Standardni materijali su drvo i kost, a ponekad se rade od egzotičnih materijala poput slonovače, titana i sl. Nakon izrade pečata isti se onda registrira u gradskom uredu pri čemu se izdaje certifikat o autentičnosti. Taj certifikat dokazuje da taj pečat uistinu pripada vlasniku.
Ginkoin je pečat koji se koristi prilikom bankarenja. Kod izrade ovog pečata vrijede slična pravila kao za jitsuin, međutim damo prezime je dovoljno za ovaj pečat. Kod nekih banki je primjerice nemoguće otvoriti račun bez pečata. Ovaj pečat nije potrebno registrirati u gradskom uredu već je dovoljno prilikom otvaranja računa u banci reći da želite registrirati pečat i prilikom primjerice kreiranja trajnog naloga s ginkoinom potvrđujete da ste zaista vi pristali na taj trajni nalog.
Mitomein je pečat koji ne mora zadovoljavati nikakva pravila. To je pečat koji obično ima gumeno dno, a neki čak imaju i mehanizam samonanošenja tinte na pečat. Ovakvi pečati se koriste za primjerice "potpisivanje" dostave, neformalne dokumente i sl. Ovakav pečat je moguće kupiti u 100¥ shopu, međutim, u većini trgovina ne postoje ovakvi pečati s imenima stranaca.
Osim navedenih pečata postoje i posebni pečati kao što je primjerice carev pečat koji je napravljen od 3.5 kg zlata.

I za kraj - treba li strancima pečat? Ukoliko je vaš boravak kratkotrajan - ne treba. Meni tijekom 1 godine u Vulcanusu nije trebao. Možda ne bi bilo loše dati napraviti ginkoin koji kasnije možete ponijeti sa sobom kao uspomenu na japanski život. Koliko su pečati značajni u japanskom društvu će reći činjenica da na svakoj turističkoj lokaciji postoji pečat za uspomenu.



Monday, December 7, 2015

Taxi u Japanu

Pozdrav nakon jaaaako dugog izbivanja. Da sad ne idem u detalje oko nevažnih stvari kao što je moje izbivanje, evo jedan kratak post. 
Taxi službe su prisutne svugdje u svijetu i Japan nije nikakva iznimka. Do taksija je moguće doći na više načina. Onaj najjednostavniji je naći slobodni taxi na taxi stajalištu. Takva stajališta su prisutna kod velike većine željezničkih postaja. Drugi način je da jednostavno mahnete vozaču na cesti. Ukoliko niste sigurni je li taxi slobodan, na prednjem vjetrobranu obično stoji LED display na kojem je moguće vidjeti status vozila. Ukoliko je status "空車", tada je vozilo slobodno (zbog jednostavnosti, ostale znakove nije potrebno pamtiti jer ako nisu ovi, vozilo nije slobodno, jednostavno). Treća opcija je nazvati taksi službu, ali to zahtjeva znanje japanskog jezika. Osim standardne taxi službe, primjerice u Tokyu posluje i Uber. Taxi vozila je lagano raspoznati jer je većina vozila poseban model Toyota Crown.
I za kraj, jedna od najbitnijih stvari. Kada taxi dođe po vas, vozila imaju interni mehanizam pomoću kojeg vam vozač iz automobila otvara vrata. Nemojte sami otvarati ili zatvarati vrata, vozač će to učiniti umjesto vas. Obično se vozači znaju naljutiti ako ne slijedite ovo pravilo. Iznimka su vrata na suvozačevoj strani, ta nemaju prethodno spomenuti mehanizam. 
Ako nekog zanima cijena, ona u Tokyu iznosi oko 40kn za start i prva 2 km i 5kn za svakih idućih 280m.
EDIT 08/2017: Cijene u Tokyu su se promijenile u 2017. i sada iznose 23kn za start i 1052m (nemam pojma zašto tih 52m i zašto nisu zaokružili na 1km) i 4,5kn za svakih 237m.